Připravili jsme pro Vás co nejstručnější přehled těch nejzásadnějších změn v daních od 1.1.2025:
DPH
Zákon o DPH prošel rozsáhlou novelizací. Zde zmíníme jen změny s největším dopadem do praxe:
Dochází ke změnám pravidel v počítání obratu pro povinou registraci k DPH. Obrat se nově bude sledovat za kalendářní rok místo dosavadních dvanácti předcházejících měsíců. Dosavadní limit pro povinnou registraci zůstává na 2.000.000 Kč, ale po jeho překročení se stane subjekt plátcem až od počátku následujícího roku (pokud dobrovolně nezvolí registraci ihned). Zaveden je však také další limit 2.536.000 Kč, po jehož překročení se subjekt stává plátcem automaticky následující den po překročení této částky. V praxi bude pravděpodobně docházet k problémům v mezidobí, kdy se subjekt stane ze zákona plátcem, ale správce daně ho ještě nestihne zaregistrovat do registru plátců DPH. V onu chvíli se na subjekt vztahují veškeré povinnosti pro plátce DPH, ale protistrana si jeho registraci nemůže ověřit v registru.
Příklad: V období 1.1.-3.10.2025 je dosažen obrat 2.000.000 Kč. Subjekt podá přihlášku k registraci a plátcem se stane od 1.1.2026. K 18.11. je však dosažen obrat 2.536.000 Kč a subjekt se tak stane plátcem daně již k 19.11.2025.
Lhůta pro opravu základu daně se od 1. 1. prodlužuje ze tří na sedm let. Ta se týká převážně oprav při vrácení či zrušení původních plnění (slevy, reklamace). Tato lhůta se bude nově také vztahovat na osoby, které v době vzniku důvodu pro opravu již přestaly být plátci DPH.
Ke změnám dochází také v oblasti nedobytných pohledávek. Nejzásadnější změnou je možnost opravy základu daně ("vrácení odvedeného DPH") u běžných pohledávek do 10.000 Kč, které jsou po splatnosti déle než šest měsíců. U takových pohledávek lze uplatnit opravu základu daně až do souhrnné výše 20.000 Kč u jednoho dlužníka za kalendářní rok. Podmínkou pro provedení opravy je alespoň dvakrát dlužníka písemně vyzvat k zaplacení a vynaložil úsilí, které lze rozumně vyžadovat, aby se takové výzvy dostaly do dispozice dlužníka.
Mění se pravidla ohledně nároku na odpočet. Velkou změnou je povinnost vrátit nebo snížit odpočet u plnění, která plátce do šesti měsíců ode dne splatnosti neuhradil. Dojde také ke změně lhůty pro uplatnění odpočtu. Doposud měli plátci pro uplatnění nároku na odpočet DPH z dokladu tři roky. Nyní lze uplatnit jen do uplynutí druhého kalendářního roku následujícího po dni, ve kterém nárok na odpočet vznikl.
Ke změnám dojde také v oblasti nemovitostí, které však nabydou účinnosti až k 1.7.2025. Významnou novinkou bude především zrušení časového testu pěti let pro osvobození od DPH při dodání nemovitosti. Místo toho bude zdaněno pouze první dodání nemovitosti po dokončení stavby či její podstatné změně, a to do konce dvacátého třetího měsíce po dokončení.
Odvody OSVČ
Minimální vyměřovací základ na důchodové pojištění OSVČ se ze současných 30 % průměrné mzdy zvyšuje na 35 % průměrné mzdy (od roku 2026 se zvýší na 40 %). Minimální odvody pro rok 2025 u hlavní činnosti jsou stanoveny následovně: Sociální pojištění: 4759 Kč; Zdravotní pojištění: 3143 Kč; Paušální daň: 8716 Kč. Pokud platíte zálohy v minimální výši či paušální daň, je třeba si trvalé příkazy upravit už od ledna.
Dohody o provedení práce
Už od července 2024 platí povinnost zaměstnavatelů registrovat na ČSSZ každého pracovníka, se kterým uzavřeli dohodu o provedení práce. Každý měsíc se odesílají výkazy, které obsahují informace o zaměstnancích, rozsahu jejich práce a výši výdělků. Původně měly k 1.1.2025 přibýt v souvislosti s dohodami další administrativní povinnosti, tyto však byly nakonec zrušeny. Zachována však zůstala pro zaměstnavatele pozitivní úprava, tedy zvýšení limitu pro odvod pojistného u DPP z 10.000 Kč na 25% průměrné mzdy (pro rok 2025 jde o částku 11.500 Kč).
Zaměstnanecké benefity
Oproti revoluci v zaměstnaneckých benefitech v roce 2024 je na rok 2025 plánováno jen pár menších změn:
Pro osvobození různých nepeněžních příspěvků zaměstnavatele (např. na zdravotní prostředky/služby, na využití vzdělávacího zařízení, na rekreační pobyty/zájezdy, na sportovní či kulturní akce, na tištěné knihy) byl v roce 2024 zaveden strop ve výši poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období (pro rok 2025 maximální limit: 23.278 Kč). Z těchto benefitů se od roku 2025 do samostatné kategorie vyčlenilo "pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis". Tento druh zdravotních benefitů má nově samostatný strop ve výši průměrné mzdy (pro rok 2025: 46.557 Kč)
Pro rok 2025 se výše limitu pro osvobození příspěvku na stravování bez ohledu na poskytnutou formu (stravenka, stravenkový paušál nebo závodní stravování) zvyšuje ze 116,20 Kč na 123,90 Kč.
Podrobnější informace o benefitech se dozvíte v našem samostatném článku zde
Zdanění prodeje akcií a podílů
Zastropování osvobození u prodeje akcií a podílů na obchodních korporacích je schváleno už delší dobu, od 1.1.2025 však teprve vstupuje v platnost. Časový test tří let u cenných papírů a pět let u podílů zůstává zachován. Od 1.1.2025 však u prodejů splňujících tyto časové testy vstupuje v platnost nový limit. Osvobozeny jsou pouze transakce do 40 milionů Kč za rok.
Pro příjmy nad čtyřicet milionů je však možné využít daňově uznatelný náklad. Tím může být buď nabývací cena nebo tržní hodnoty akcie/podílu stanovená k 31. prosinci 2024. Tržní hodnotu je možno prokázat znaleckým posudkem.